Ile kalorii możesz stracić uprawiając seks?

People-jogging-by-Flickr-user-cuegalos-Creative-Commons

Święta się kończą, brzuchy pełne, wypadałoby się trochę poruszać. Część z Was być może się zastanawia, czy dobry seks mógłby pomóc w zrzuceniu nadmiernych kilogramów.

Większość zapytanych przeze mnie mężczyzn twierdzi, że odpowiedź jest oczywista, bo przecież seks to najlepszy rodzaj sportu. I takich też argumentów używa, chcąc namówić swoje partnerki na szybki numerek ;)

Przykro mi bardzo, drodzy Panowie, ale liczba spalanych kalorii w trakcie stosunku seksualnego nie jest imponująca. Tak w każdym razie wynika z badań wykonanych w zeszłym roku w Montrealu na dwudziestu kilku parach młodych i zdrowych ludzi (20-25 lat).

Mężczyznom i kobietom zamontowano przenośne urządzenie na ramieniu z czujnikami pomiarowym, żeby sprawdzić liczbę spalonych kalorii oraz intensywność wysiłku (liczoną w MET-ach – tzw. równoważniki metaboliczne). Panowie i panie następnie uprawiali seks (średnio przez 24 minuty), a potem poproszono ich o 30 minut umiarkowanego wysiłku na bieżni (z tego co rozumiem – nie bezpośrednio po seksie ;)

Wyniki pokazały, że panowie zużywają średnio 4,2 kcal na minutę seksu (w sumie 101 kcal), a panie – 3,1 kcal/min (69 kcal), zaś intensywność tego wysiłku została zmierzona jako 6 MET-ów u panów i 5,6 MET-ów u pań, co ocenia się jako „średnio intensywny wysiłek fizyczny” (podobny do jazdy na rowerze). U tych samych osób bieg na bieżni spowodował utratę średnio 276 kcal u mężczyzn i 213 kcal u kobiet (ok. 8,5 MET-ów).

Wniosek z tego jednoznaczny – chcesz spalić te wszystkie serniki, makowce i inne pierogi? Idź pobiegać! A seks sobie zostaw dla przyjemności. Choć jeśli właśnie robisz plan sportowy na najbliższy rok i zakładasz, że będziesz uprawiać seks co drugi dzień, to uwzględnij ten „wysiłek” w swoim bilansie kalorycznym :) Albo wpisz sobie 20 minutowe szybkie spacery – z punktu widzenia kalorii wyjdzie praktycznie na to samo ;)

Tagi: , , , ,

Trackbackuj ze swojej strony.

Zostaw komentarz

Kontakt

Napisz do mnie mail: [email protected]

Polub mnie na facebooku: facebook.com/lumpiata

Subskrypcja

Chcesz dostawać mailem powiadomienia o nowych wpisach?